Aktuálně

Písek draží drtič bioodpadu, začíná na 505 780 korunách

2026-09-01 · 4 min čtení

Oranžový samojízdný drtič Doppstadt AK 235 Profi s nálepkou Městských služeb Písek na zpevněné ploše
Drtič bioodpadu, který jde do dražby, na fotografii z podkladů města · Město Písek

Město Písek prodává samojízdný drtič biologického odpadu Doppstadt AK 235 Profi. Vyvolávací cena je 505 780 korun, dražit se bude v úterý 8. září 2026 od 10 do 11 hodin v systému exdrazby.cz a přihlásit se může jen ten, kdo se předem zaregistruje. Oznámila to radnice v aktualitách na svém webu, samotný prodej stroje schválila rada města letos v dubnu.

Drtič je majetkem města a sloužil k drcení biologického odpadu pro potřeby kompostování. Dražba je veřejná, takže se do ní může zapojit kdokoli, kdo projde registrací a ověřením totožnosti v dražebním systému. Kolik nakonec Písek dostane, se rozhodne během jediné hodiny.

Prodej schválila rada už v dubnu, minimum určil znalecký posudek

Rada města Písku rozhodla o prodeji na jednání ve čtvrtek 9. dubna usnesením číslo 204/26. Podle něj se drtič prodává za nejvyšší nabídnutou cenu, minimálně ale za 418 tisíc korun podle znaleckého posudku, a to formou veřejné elektronické dražby. Starostu rada zároveň pověřila podpisem dokumentů, které s dražbou souvisejí.

Mezi tímto rozhodnutím a samotnou dražbou uplyne pět měsíců. Do dražebního systému byl inzerát vložen 19. srpna, tedy dvacet dní před termínem.

Vyvolávací cena je proti znaleckému odhadu vyšší o daň

Částka 505 780 korun není totožná s minimem z dubnového usnesení. Odpovídá znalecké ceně 418 tisíc korun navýšené o 21 procent, tedy o základní sazbu DPH. Že se u stroje s daní počítá, potvrzuje i poznámka v popisu dražby, podle které je u něj možnost odpočtu DPH.

Cena od vyvolávací částky může jít jen nahoru: licitace je anglická a nejnižší příhoz činí 1 000 korun. Dražební jistotu, tedy vratnou zálohu, kterou řada dražeb vyžaduje předem, dražebník u drtiče nepožaduje.

Stroj je z roku 2011 a přesný počet motohodin doložit nejde

Drtič vyrobila německá firma Werner Doppstadt v roce 2011, pohání ho dieselový motor Mercedes-Benz o výkonu 175 kW a celá souprava na odvalovaném podvozku váží 15 tun. Počet provozních motohodin činí podle vyjádření obsluhy přibližně 4 000.

Přesně to ale doložit nelze, protože se na stroji měnila počítadla motohodin. Zařízení se prodává ve stavu „jak stojí a leží“ a dražebník doporučuje osobní prohlídku ještě před podáním nabídky. Termín prohlídky se domlouvá telefonicky s kontaktní osobou, kterou dražba uvádí.

Vydražitel k ceně připlatí odměnu dražebníka i paušál za předání

Kdo dražbu vyhraje, nezaplatí jen vydraženou částku. K ceně dosažené vydražením se připočítává odměna dražebníka ve výši 3 procent a k ní DPH. Vydražitel navíc hradí paušální náklady pět tisíc korun a DPH za předání a převzetí stroje.

Do dražby se dostane jen ten, kdo je v systému registrovaný, má podanou a schválenou přihlášku a ověřenou totožnost. Registrace tedy není otázkou posledních minut před desátou hodinou.

Co to znamená pro nás

Zajímavější než samotná cena je pro nás to, co ve zprávě města není: čím Písek drcení zeleně a bioodpadu nahradí. Stroj sloužil ke zpracování materiálu pro kompostování, a jestli se jeho prodej nějak projeví na svozu bioodpadu nebo na provozu kompostárny, se z dražební vyhlášky ani z usnesení nedozvíte. Pokud naopak podnikáte v péči o zeleň nebo v odpadovém hospodářství, je tohle pro vás příležitost: dražba je veřejná, jistota se neskládá a stačí projít registrací.

Jestli se přihlásí aspoň jeden zájemce, se ukáže v úterý 8. září krátce po desáté hodině. Do té doby má dražba v systému stav připravovaná.

Jak jsme to zjišťovali

Článek vychází ze tří dokumentů: z aktuality města Písek podepsané tiskovou mluvčí Petrou Měšťanovou, z detailu dražby číslo 2389 DD 100/26 v systému exdrazby.cz a z usnesení rady města číslo 204/26 ze zasedání 9. dubna 2026. Technické parametry a popis stavu stroje pocházejí z podkladů, které u dražby zveřejnil dražebník.

Z dostupných dokumentů se nedá zjistit, proč město drtič prodává, čím drcení bioodpadu nahradí, kdo stroj dosud provozoval ani co bude s penězi z prodeje. Znalecký posudek, ze kterého vychází minimální cena, zveřejněný není. Tyto otázky necháváme otevřené a text doplníme, jakmile na ně bude odpověď.

Zdroje